Seberozvojové programy Nehrazeno pojišťovnou

Seberozvojové skupinové programy jsou určeny zájemcům ze široké veřejnosti, našim pacientům i jako sebezkušenost odborníkům z praxe. Jejich účelem je prohloubení poznání sebe sama, svého fungování ve světě a dalších způsobů vlastního vztahování se (ke svému tělu, k ostatním lidem, k sociálnímu prostředí atd.).

V případě Vašeho zájmu o účast či více informací nás neváhejte kontaktovat.

 

Všímavé vycházky

Objevte léčivou sílu přírody a vnitřního klidu s naším programem Všímavých Vycházek! Zveme veřejnost i pacienty Psychosomatické kliniky k prožití harmonického spojení s přírodou. Během těchto relaxačních vycházek se naučíte techniky Lesní mysli, které kombinují mindfulness cvičení s poznáváním přírody, pozitivní psychologií a kreativitou.Vítejte v prostoru, kde vám příroda pomůže nalézt rovnováhu a klid. Připravte se na krátká zastavení v sebereflexi, ztišení a soustředění.  Cvičení jsou součástí skupinových setkání a jsou fyzicky nenáročná. Jde spíše o vnitřní duševní práci na vzdálenosti do dvou kilometrů, která pomáhá obnovovat vnitřní zdroje a posiluje schopnost vnímat přítomný okamžik. Představte si, jak se vaše mysl uklidňuje pod korunami stromů, jak napětí z vašeho těla odchází s každým krokem na měkké lesní půdě…

Programem Vás provede PhDr. Miroslava Benešová

Termíny: každý první pátek v měsíci od 9.00 – 11.30 hodin. Sraz u Parkoviště v Divoké Šárce, Nad Lávkou 5. Začátek 1. 11. 2024

Hlásit se můžete k jednotlivým termínům online skrze rezervační systém Reservio.

Cena za setkání: 650 Kč

1.11. 2024

6.12. 2024

3.1. 2025

7.2. 2025

7.3. 2025

Zde je několik přínosů, které vám Všímavé vycházky mohou nabídnout:

Redukce stresu: Pobyt v přírodě a vědomé prožívání přítomného okamžiku mohou výrazně snížit hladinu stresu a úzkosti. Výzkumy ukazují, že čas strávený v lese může snižovat hladinu kortizolu, což je hormon spojený se stresem​.

Zlepšení nálady a duševní pohody: Lesní mysl podporuje uvolňování endorfinů, které zlepšují náladu a celkovou duševní pohodu. Pravidelné procházky v lese mohou také pomoci zmírnit příznaky deprese a úzkosti​​.

Podpora fyzického zdraví: Chůze v lese a fyzická a duševní aktivita v přírodním prostředí zlepšují posilují imunitní systém a zvyšují celkovou osobní kondici. Kromě toho může čas strávený venku pomoci snižovat krevní tlak a zlepšovat kvalitu spánku.

Zvýšení kreativity a produktivity: Lesní prostředí stimuluje smysly a podporuje kreativní myšlení. Všímavost v přírodě může také zlepšit schopnost soustředění a produktivitu.

Hlubší propojení s přírodou: Lesní mysl podporuje hlubší spojení s přírodou. Spojení, které může také přinést pocit sounáležitosti a celkové spokojenosti​, snižuje prožitek environmentálního žalu.

 

Kurz Focusing

Co je focusing?

  • Je to způsob, jak poznávat své pocity, naslouchat jim, být s nimi (i s těmi těžkými), naučit se chápat, co nám chtějí říci.
  • Jednoduchá a přirozená metoda, která umožňuje dostat se prostřednictvím tělesných pocitů k jejich smyslu – k tomu, co se s nimi spojuje (kde mají původ).
  • Způsob, jak vnímat pocity jiných osob, se kterými žijeme, které potkáváme, se kterými pracujeme, kteří jsou předmětem našeho zájmu či péče.
  • Učí člověka orientovat pozornost na odraz životních problémů v tělesném prožívání. Učí ho pracovat s pocity tak, aby v těžších životních situacích dovedl lépe pomoci sám sobě i druhým.

K čemu focusing slouží?

Metoda focusingu pomáhá především ve vnitřním životě člověka. Rozpouštějí se při tom některé tísnivé pocity a rozvíjejí se v jinou kvalitu. Praktikování focusingu vede k tomu, že člověk více přijímá sám sebe.
Focusing také pomáhá zlepšovat vztahy k blízkým lidem. Rodiče si například uvědomují, že nežádoucí dětské pocity ještě neznamenají nežádoucí jednání. Lépe pak dětem pomáhají nést jejich úzkosti, napětí a zklamání.
Ti, kteří pracují s klienty, pacienty a žáky mohou využívat focusing při své každodenní činnosti. Zkušenost s focusingem jim umožňuje lépe snášet a více chápat těžké životní situace a pocity těch, kteří jsou předmětem jejich zájmu. Focusing pro ně může být i možností, jak vnímat své vlastní rušivé pocity vůči určitě osobě a jak zvládat syndrom vyhoření.
Autorem metody focusing je Eugene Gendlin – žák Carla Rogerse, psychoterapeut, filosof a výzkumník. Zkoumal účinky psychoterapie a došel k závěru, že prospěch přináší hlavně těm, kteří již z počátku dovedli vnímat, jak nesou problémy ve svém těle a hledali pro tyto vágní pocity co možná nejpřesnější výraz.

Základní kurz focusing (I. stupeň)

Účastníci se seznámí s teorií focusingu, prakticky se pod vedením (provázením) lektorů naučí metodu práce s vlastními pocity, vyzkouší si jak sami provádět focusing a jak ho aplikovat v běžném životě.

Program proběhne na Psychosomatické klinice, Patočkova 3/712, Praha 6, pod vedením terapeutky Barbory Matějové a Mgr. Martiny Tiché.

Termín konání:

pátek 1. 11. 2024 od 16:00 do 18:00

sobota 2. 11. od 9:00 do 18:00

neděle 3. 11. 2024 od 9:00 do 12:00

Cena třídenního kurzu: 4 000,- Kč

Přihlášení:

Přihlásit se můžete přes email: klinika@psychosomatika.cz nebo skrze odkaz.

Na vyžádání Vám vystavíme fakturu nejpozději týden před začátkem kurzu.

 

Kurz focusing (II. stupeň) – provázení

Sobota 12. 10. 2024  od 9:00 do 18:00

Neděle 13. 10. 2024 od 9:00 do 12:00

Nabízíme pokračování oblíbeného kurzu focusingu Barbory Matějové a Mgr. Martiny Tiché. Podmínkou je absolvování základního kurzu (I. stupně). Účastníci obdrží osvědčení o absolvování.

Probíhá na Psychosomatické klinice, Patočkova 3/712, Praha 6

Cena dvoudenního kurzu: 3 000,- Kč

Přihlášení: Zarezervujte si místo v kurzu přes systém Reservio. Můžete tak rovnou uhradit kurzovné. Fakturu Vám obratem vystavíme a na email zašleme hromadné informace pro účastníky!

Přihlásit se můžete také přes email: klinika@psychosomatika.cz

Pokud nechcete platit rovnou celou částku kurzovného a rozhodnete se pro platbu převodem, uhraďte prosím zálohu ve výši 1500 Kč do data 19. 4. 2024. Doplatek za kurz (1 500 Kč) uhraďte nejpozději 10 dní před začátkem programu. Do zprávy pro příjemce uveďte své jméno a KURZ FOCUSING II.

Na vyžádání Vám vystavíme fakturu nejpozději 14 dní před začátkem kurzu.

 

 

Metody kognitivně behaviorální terapie (KBT) v praxi

Obsah:

Během 5 bloků (jeden blok trvá 3, 5 hodiny) bude účastníkům ve stručnosti představen model KBT a účastníci budou často sebezážitkovým způsobem seznámeni se vztahovým konceptem a hlavními metodami KBT, které se využívají v terapii lidí s různými úzkostnými potížemi (generalizovaná úzkostná porucha, panická porucha, agorafobie, sociální fobie, nadměrné obavy o zdraví, OCD) a úzkostně depresivními problémy. Jedná se o monitoring úzkostných stavů ve čtyřech modalitách (myšlenky, emoce, tělesné reakce, pozorovatelné chování), analýzu vyhýbavého nebo jinak problémového chování, metody jako kognitivní restrukturalizace, expozice (interoceptivní, v realitě, katastrofickému scénáři v představě), zklidňující dýchání do břicha, terapeutické dopisy, reskripce v imaginaci, nácvik konstruktivního sdělování kritiky. Během kurzu bude také představen koncept Terapie přijetí a odhodlání (ACT, III. vlna KBT), v rámci kterého si účastníci na sobě vyzkouší odstup od neužitečných kognic a silných emocí a zamyslí se na svými životními hodnotami. Účastníci kurzu obdrží informační materiály k jednotlivým metodám.

Lektor: Mgr. Roman Pešek (www.kbt-pesek.cz)

Kurz je určen pro lékaře, psychology, zdravotní sestry, sociální pracovníky, studenty psychologie, psychoterapie, sociální práce a další, pro které budou získané znalosti a dovednosti užitečné pro jejich profesní i osobní život.

Podzimní termíny na rok 2024:

Středa 16/10: 9,00 – 12,30

Čtvrtek 31/10: 9,00 – 12,30

Středa 13/11: 9,00 – 12,30

Středa 27/11: 9,00 – 12,30

Středa 11/12: 9,00 – 12,30

Maximální počet účastníků pro osobní (face to face) účast ve skupině je 13. Rovněž je možná počtem neomezená účast v online režimu, v rámci kterého se účastníci kurzu připojí pomocí ZOOM nebo Google Meet, vidí na monitoru prezentaci, účastníky, kteří jsou fyzicky přítomni na skupině a další účastníky připojené online.

Cena kurzu: 6000 Kč za všech 5, na sebe systematicky navazujících bloků, se zadávanými domácími cvičeními pro účastníky kurzu (cena je stejná pro osobní i online účast).

Přihlášení: Přihlásit se můžete přes email do 12. 10. na klinika@psychosomatika.cz

Zarezervujte si místo v kurzu přes systém Reservio. Můžete tak rovnou uhradit kurzovné. Fakturu Vám obratem vystavíme a na email zašleme hromadné informace pro účastníky!

Místo: Psychosomatická klinika s.r.o. Patočkova 3/712, Praha 6 (tram č. 25, zastávka Park Maxe van der Stoela)

 

Kurz nácviku asertivní komunikace

Asertivita je způsob přiměřeného sebeprosazování se s plným respektem k právům druhého člověka. Je to umění jednat bez úzkosti, napětí, agrese a zároveň vyjadřovat své pocity, názory a potřeby. Na rozdíl od agresivity upřednostňuje spolupráci a usiluje o porozumění. Být asertivní znamená umět se prosadit, stát si na svých právech a zároveň respektovat práva ostatních.

Váháte-li, zda kurz asertivity může být užitečný zrovna vám, zkuste si odpovědět na následující otázky:

• Umíte otevřeně vyjadřovat své pocity? • Dokážete druhému naslouchat, aniž byste ho přerušovali? • Umíte požádat druhé lidi o laskavost? • Dokážete upřímně pochválit? • Řeknete jasně ne, když to tak cítíte?

• Dokážete kritizovat konstruktivně? • Vyjadřujete svůj hněv, když se zlobíte? • Jste schopni někomu říci, že ho máte rádi? • Dokážete přijímat kritiku bez odvety nebo sebeobviňování?

Ve všech těchto oblastech se asertivita uplatňuje; je to dovednost, které se lze naučit a rozšířit si tak repertoár chování, jaký máme k dispozici. Pak už je na nás, jaký způsob komunikace v dané situaci zvolíme.

Kurz asertivity je veden v přístupu kognitivně behaviorální terapie (KBT) a jeho základem je nácvik dovedností ve skupině.

Po úvodní stručné teoretické prezentaci jednotlivých asertivních témat (např. vyjádření potřeb a pocitů, odmítání, dávání a příjímání kritky) a následné diskusi si účastníci kurzu jednotlivé asertivní dovednosti vyzkouší přímo v rámci skupiny. V praktických nácvicích spolu s účastníky modelujeme konkrétni situace z jejich života, v nichž si mohou vyzkoušet jiné, adaptivnější, způsoby reagování a na základě zpětných vazeb od ostatních účasntíků a lektorů je dále rozvíjet.

  • Další běh kurzu není upřesněný, kurz probíhá v prostorách Psychosomatické kliniky na adrese Patočkova 712/3, Praha 6.
  • Uskuteční se 8 skupinových setkání 1x týdně ve večerních hodinách
  • Max. počet účastníků je 10.
  • Cena za celý kurs je 3 500 Kč
  • Přihlášení je možné na recepci kliniky, tel. 731 620 200 (lze poslat i sms) nebo na e-mail: klinika@psychosomatika.cz

Termín: bude upřesněn

 

Upozorňujeme, že uhrazená záloha za kurz či seminář je nevratná. Svoji účast lze zrušit 14 dní před začátkem programu (s navrácením celé částky), nebo v případě potvrzení lékařem, že se semináře účastnit nemůžete (z důvodu nemoci atd.).