Jógová terapeutická skupina

(viz také Zkušenosti pacientů…)

Skupina je určena pro klienty:

 • žijící v dlouhodobém stresu (pracovním, rodinném…)
 • kteří se léčí nebo zotavují po těžké nemoci (rakovina, autoimunitní onemocnění, metabolický syndrom apod.)
 • trpící úzkostmi, nespavostí
 • s psychosomatickými obtížemi
 • kteří chtějí znovu navázat kontakt se svým tělem nebo se cítí dlouhodobě vyčerpaní

Co to znamená terapeutické jógové cvičení?

Jedná se o jemné nenásilné cviky, protahování, dýchání a hlubokou relaxaci. Veškeré pozice jsou uzpůsobeny klientům a respektují jejich momentální možnosti. Předchozí zkušenost s jógou není třeba. Věk ani váha nejsou překážkou.

V čem je to jiné než klasická jóga ve studiu?

Ve skupině se zaměřujeme na terapeutický přínos, respektujeme rytmus skupiny a dáváme prostor o prožitcích promluvit, pokud by si to klient přál. Skupina je malá, max.9 osob. Skupina je vedená psychologem.

Jaké jsou přínosy terapeutické jógy?

Jóga je učení, které v různých formách praktikují lidé po celém světě již několik tisíciletí. V posledních padesáti letech se stala velmi populární i na Západě, a tak se zkoumá její vliv na celkové zdraví člověka i z vědecké stránky.

Bylo prokázáno, že na tělesné rovině jóga může :

 • pomoci pokud jsme dlouhodobě pod stresem, snížit krevní tlak a zvýšit průtok krve do orgánů jako jsou střeva a pohlavní ústrojí, a to díky vyrovnání nervového systému (parasympatikus-sympatikus)
 • zvýšit obranyschopnost a pročišťování organismu díky lepší mízní drenáži; při pohybu z pozice do pozice, stlačování a uvolňování svalů, kloubů, kostí a orgánů se zlepšuje průtok mízy.
 • přispět ke kvalitnímu spánku a dobré náladě díky svému vlivu na hladiny neuromediátorů; výrazně zvyšuje hladinu serotoninu a snižuje hladinu kortizolu (stresový hormon) a MAO (monoamin oxidáza).
 • zlepšit funkci zažívacího ústrojí : snížení stresu pomáhá s potížemi jako vředy a dráždivý tračník a jako každé cvičení pomáhá proti zácpě.
 • zlepšit okysličení krve; jógová relaxace přispívá k lepšímu prokrvení končetin; torzní pozice napomáhají „ždímat“ krev z orgánů a pouštět novou okysličenou krev dovnitř jakmile pozici uvolníme; jóga zvyšuje množství hemoglobinu a červených krvinek, a tudíž více kyslíku do tkání.
 • snižovat hladinu cukru v krvi u diabetiků.
 • posilovat a regenerovat svalstvo, kosti a klouby, včetně páteře a meziobratlových plotének

Na emoční nebo psychické rovině jóga přináší zklidnění, které je patrné již od první lekce, při dlouhodobém cvičení pak také lepší schopnost soustředění, větší emoční vyrovnanost, spokojenost, pocit smysluplnosti života a seberealizace.

Kdo skupinu vede?

Skupinu vede Mgr. Julie Lipská, psycholog. Julie má zkušenosti s terapeutickou jógou, používá ji ve svých sezeních s klienty a sama se jí intenzivně věnuje již deset let.

Pro koho není skupina vhodná :

 • pro klienty s potížemi psychotického rázu

 • pro klienty nacházející se v akutní fázi nemoci

Co s sebou?

Oblečení vhodné na cvičení (tepláky, šortky, legíny apod.). Pro klienty, kteří se dlouhodobě léčí na onkologii nebo u jiného specialisty, také potvrzení od lékaře, že se mohou skupiny účastnit.

Kdy skupina probíhá a kolik stojí?

Momentálně poběží 2 skupiny, jejichž lekce jsou vždy v pondělí od 16 do 17 a od 17 do 18 hodin na Psychosomatické klinice, Patočkova 3, Praha 6, 160 00. Lekce jsou hrazeny pojišťovnou, podrobnosti prosím konzultujte přímo s lektorkou či s recepcí (tel. 233 351 741)

Pokud byste měli jakékoliv doplňující dotazy, prosím obraťte se na Julii Lipskou na emailu : lipska@psychosomatika.cz.